Prima victorie pentru echipa de fotbal a României în Liga Națiunilor. A învins Lituania cu 2-1

Echipa națională de fotbal a României a obținut, aseară, prima victorie în Liga Națiunilor.

Tricolorii au învins, cu mari emoții, la Vilnius, selecționata Lituaniei, cu scorul de 2-1. Românii au condus aproape tot meciul cu 1-0, datorită golului înscris de Alexandru Chipciu în minutul 12, însă finalul partidei a fost extrem de tensionat.

Lituanienii au reușit să egaleze în minutul 90, dar Alexandru Maxim a adus victoria tricolorilor patru minute mai târziu.

Cristian Manea și George Țucudean, de la CFR Cluj, au fost titulari în confruntarea cu Lituania. Fundașul feroviarilor a fost integralist, în timp ce golgheterul echipei a fost schimbat în minutul 70.
În urma victoriei, România a acumulat 5 puncte și va juca, duminică, pe Arena Națională, cu liderul grupei, Serbia.