De ce a devenit atât de scumpă energia? România produce prea puțin față de cât consumă
Ovidiu Cornea a încercat să clarifice la Forum EBS cauzele pentru care creșterile de prețuri la energie electrică. Unul dintre motivele majore pentru scumpiri este că producem prea puțină energie față de cât consumăm și suntem nevoiți să importăm. România și-a propus să treacă la surse regenerabile de energie. S-a renunțat la centrale mari, poluatoare, dar NU au fost înlocuite cu alte surșe noi.