285 de cadre medicale din spitalele din România au fost infectate cu noul coronavirus.

Este vorba de 91 de medici, 90 de asistenți medicali, 26 de infirmiere, 8 îngrijitoare și 70 de alți angajați din sistemul sanitar, potrivit unei informări a Institutului Național de Sănătate Publică, care a fost emisă luni.
Cele mai multe cadre medicale infectate, 181, sunt în județul Suceava. În județul Cluj două persoane din sistemul sanitar au fost diagnosticate cu Covid-19.
Sursa foto: pixabay.com


