EBS Radio cover
Cluj Sounds Better
EBS Radio

FOTO | CSU Sibiu, învinsă de U-BT Cluj la patru puncte

U-BT i-a învins pe sibieni în ultima etapă a primei faze a Ligii Naționale, într-un meci extrem de disputat.

Baschetbaliștii din Cluj au reușit să se impună în fața adversarilor de la BC CSU Sibiu, cu scorul de 84-80.

Clujenii ocupă acum locul al doilea în clasamentul Ligii Naționale, la egalitate de puncte cu sibienii.

„A fost un meci foarte greu, după cum s-a văzut. În primul rând, vreau să îmi felicit jucătorii, au arătat caracter în seara asta, nu au cedat nicio clipă, indiferent de ce situație a fost în teren. Asta fac învingătorii, le-am spus și înainte de meci, orice s-ar întâmpla trebuie să găsim soluții și să credem în noi, în primul rând, și în victorie până la capăt. Exact asta s-a întâmplat, două sferturi în care am luat 24 și 34 de puncte, sfertul 1 și 3, și două în care am luat 10 și 12 puncte! Până la urmă, în sfertul 4 cred că am dominat și am arătat că avem forța necesară ca să trecem peste ei, să îi învingem”, a declarat după meci Mihai Silivășan, antrenor principal U-Banca Transilvania.

Antrenorul a mai spus că publicul i-a „împins” pe baschetbaliști în sfertul 4 spre victorie.

„A fost un meci palpitant și dificil, însă am fost pregătiți pentru asta. Știam că joacă tare, ca o echipă și că luptă, am acceptat provocarea pe terenul nostru, am luptat ca o echipă și ne-am adjudecat victoria!”, a spus și baschetbalistul Kyndall Dykes.

Sursa foto: u-bt.ro