Numărul celor diagnosticați cu Covid-19 a depășit cifra de 8.000. În 24 de ore s-au înregistrat 360 de cazuri noi.

Din nefericire, bilanțul deceselor a ajuns la 400.
Până astăzi, 17 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 8.067 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. Dintre persoanele confirmate pozitiv, 1.508 au fost declarate vindecate și externate.
Totodată, până acum, 400 persoane diagnosticate cu Covid-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman și Gorj, au decedat.
De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 360 de noi cazuri de îmbolnăvire. La ATI, în acest moment, sunt internați 258 de pacienți.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 85.805 de teste.
Sursa foto: Spitalul de Urgența Cluj


