Universitatea Cluj a câștigat meciul de la Oradea și a urcat pe locul secund în liga a doua de fotbal

Șepcile Roșii au câștigat cu 3-1, meciul disputat duminică în deplasare la Luceafărul Oradea.

Victoria este una importantă, U Cluj urcând pe poziția secundă în Liga II, loc de pe care promovează direct în prima Ligă.

Giurgiu este cel care a semnat prima ocazia a meciului, după numai un minut de joc. În ciuda startului lansat al „studenților”, Luceafărul a deschis scorul prin Vasile Pop, cu un șut la colțul lung, în minutul 10.

Nu a durat mult și în minutul 15, Pîrvulescu a marcat pe contraatac primul său gol în tricoul lui „U”. Hațiegan a fost și el la un pas să își ducă formația în avantaj, în minutul 23, potrivit siteului oficial al clubului.

Pîrvulescu a mai înscris și în minutul 68 al meciului, iar Goga a stabilit scorul final în minutul 84.

În etapa urmatoare, U Cluj va juca, tot în deplasare, cu Aerostar Bacău.

Sursa foto: The few the proud the ultras / Facebook