Universitatea Cluj s-a calificat în optimile Cupei României

Studenții au învins la limită, în deplasare, scor 1-0, echipa de Liga a 3-a Progresul Spartac, în 16-imile competiției.

Singurul gol al partidei a fost înscris în prima repriză, din lovitură de la 11 metri. Gabi Giurgiu a transformat penalty-ul obținut de Octavian Ursu.

În primele meciuri din Cupa României, Universitatea Cluj a trecut, pe rând, de ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa (2-1) şi ACS Fotbal Comuna Recea (3-1).

Potrivit programului Cupei României, în acest an se vor mai juca doar optimile, în perioada 29 octombrie-4 noiembrie. Sferturile sunt programate între 25 februarie și 3 martie anul viitor, iar semifinalele în două manșe, în 1-7 aprilie, respectiv 22-28 aprilie. Finala Cupei României este programată să se dispute în 2 iunie 2019.

Sursa foto: fcuniversitateacluj.ro