Autoritățile locale din Cluj caută soluții pentru fluidizarea circulației tramvaielor în intersecții.

Astfel, pe strada George Barițiu, la semaforul de la intersecția cu Splaiul Independenței și Cardinal Iuliu Hossu, în sensul de mers înspre Opera Maghiară, pe liniile de tramvai a fost trasat un marcaj care interzice accesul mașinilor.
Amenajări similare au fost create în ultimele luni și la intersecția străzii Oașului cu Maramureșului.
Prin astfel de soluții se încurajează folosirea transportului în comun.
„Dorim să prioritizăm tramvaiul în detrimentul traficului general. Transportul în comun la Cluj-Napoca trebuie să fie priortizat, astfel încât cât mai mulți cetățeni să folosească transportul în comun, în defavoarea mașinii personale. În peste 90% din cazuri este un om, o mașină, iar un autobuz scoate din trafic cel puțin 40 sau 50 de mașini. Cred că soluțiile trebuie luate etapizat, una după cealaltă și orice drum începe cu primul pas. Dacă nu facem niciun pas, cu siguranță că nu vor avea nici soluții”,
a declarat pentru EBS Radio viceprimarul Dan Tarcea.
Potrivit autorităților locale din Cluj, amenajări similare ar urma să fie create și în alte zone unde există linie de tramvai.
Ovidu Cornea


