Peste 2 milioane de măști de protecție au ajuns la Cluj. Acestea vor fi distribuite persoanelor defavorizate

Un transport cu 2 milioane de măști de protecție pentru persoanele defavorizate a ajuns la Cluj. Acestea au fost achiziționate de Ministerul Sănătății și vor fi distribuite gratuit.

De măști vor beneficia 41.613 persoane defavorizate din județul Cluj. Fiecare va primi câte 50 de bucăți, care ar trebui să fie suficiente pentru o perioadă de două luni.

Măștile sunt distribuite ca măsură de protecție sanitară, cu scopul de a-i încuraja pe oameni să le poarte pentru a limita infectarea cu Covid-19 în rândul categoriilor sociale defavorizate și de a reduce expunerea comunităților la riscul îmbolnăvirii.

Acestea vor ajunge la beneficiari în următoarele trei zile și vor fi distribuite autoritățile publice locale cu ajutorul asistenților medicali comunitari, mediatorilor sanitari sau altor angajați din cadrul serviciului public de asistență socială.

 

Foto: Prefectura Cluj

 

Ne poți asculta și aici: