CFR Cluj a fost eliminată din Liga Campionilor, dar îşi continuă parcursul european

Campioana României la fotbal, CFR Cluj, a fost eliminată în turul 2 al preliminariilor Ligii Campionilor de echipa norvegiană FC Malmo. Cele două formaţii au remizat, 1-1, în returul din Norvegia, după ce, în tur, Malmo s-a impus la Cluj, cu 1-0. CFR îşi va continua parcursul european şi va evolua în turul 3 preliminar al Europa League.

Clujenii vor evolua în Europa League

Clujenii au înscris primii în Norvegia, prin Djokovic, care a marcat spectaculos în minutul 37. După pauză, gazdele au egalat prin Traustason, iar vişiniii nu au reuşit să mai preia conducerea. Culio a fost eliminat în minutul 77, pentru al doilea cartonaş galben. Meciul disputat la Malmo s-a încheiat cu scorul de 1-1.

Cu 1-2 la general, CFR spune adio visului de a evolua din nou în grupele Ligii Campionilor. În schimb, formaţia din Gruia va continua în turul 3 preliminar al Europa League, a doua competiţie europeană inter-cluburi.

Clujenii vor întâlni câştigătoarea dublei manşe dintre Sutjeska (Muntenegru) și Alashkert (Armenia).

Meciurile din turul 3 preliminar al Europa League se vor disputa în 9 şi 16 august. Dacă vor depăşi această fază, elevii lui Toni Conceicao vor juca în play-off-ul Europa League, fază premergătoare grupelor acestei competiţii.

Sursa foto: Facebook/CFR Cluj