Un sportiv legitimat la „U” Cluj a adus prima medalie de aur a României la Jocurile Olimpice de Tineret

Judoka Adrian Șulcă, legitimat la Universitatea Cluj, a câștigat luni seara medalia de aur la Jocurile Olimpice de Tineret, care se desfășoară la Buenos Aires.

Sportivul legitimat la CS „U” Cluj a câștigat aurul și a adus prima medalie delegației României.

În finala categoriei -81 de kilograme, sportivul de 17 ani l-a învins, în mai puțin de un minut, prin Ippon, pe sportivul ceh Martin Bezdek. Aceasta este, de altfel, și prima medalie obținută de delegația României la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires.

Adrian Șulcă a mai câștigat anul acesta bronzul la Campionatul European de Judo pentru Cadeți.

Tot ieri, delegația României a mai obținut două medalii la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires. Înotătorul Daniel Martin a câștigat argintul în proba de 100 de metri spate, iar halterofila Mihaela Cambei a cucerit bronzul la categoria 48 de kilograme.

A treia ediție a Jocurilor Olimpice de Tineret se desfășoară la Buenos Aires, Argentina, până în 18 octombrie. Delegația României este formată din 34 de sportivi care concurează la 14 discipline.

Sursa foto: Clubul Sportiv Universitatea Cluj-Napoca