Marii câştigători ai premiilor UNITER

Pe covorul roşu al Galei Premiilor UNITER au păşit aseară unii dintre cei mai apreciați artiști români ai momentului, profesioniști din lumea culturală, reprezentanți ai autorităților locale și ai instituțiilor de cultură, parteneri ai Uniunii Teatrale din România. Premiile au fost acordate pentru evoluţiile din anul 2023. Premiul pentru cel mai bun spectacol a fost primit de „Antologia dispariţiei” pus în scenă la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi.

Sursa foto: www.uniter.ro

Premiul pentru cel mai bun debut:

RAMONA NICULAE pentru rolul Crina din spectacolul „10 lucruri pe care le-am pierdut la festivalul de la Mamaia” de Gabriel Sandu, regia Elena Morar și Gabriel Sandu, scenografia, video, lighting design Miruna Croitoru, Teatrul de Stat Constanţa.

Premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar:

MIKLÓS BÁCS pentru rolurile Primarul / Secretar al primarului din spectacolul „Rubedeniile”, după Móricz Zsigmond, regia László Bocsárdi, decorul József Bartha, costumele Zsuzsanna cs. Kiss, Teatrul Maghiar de Stat Cluj.

Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol secundar:

MĂLINA LAZĂR pentru rolurile Copil, Fetiță, Ileana, Sabina, Daisy Johnson, Nina copil din spectacolul „Antologia dispariţiei”, după proză feminină contemporană de Ștefania Mihalache, Anca Vieru, Lorina Bălteanu, Ruxandra Burcescu, Lavinica Mitu, Simona Popescu, scenariul, regia, universul sonor, filmările Radu Afrim, scenografia Cosmin Florea, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi.

Premiul pentru cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:

„Vara în care mama a avut ochii verzi” după romanul omonim de Tatiana Ţîbuleac, dramatizarea și adaptarea radiofonică Magda Duțu, regia artistică DIANA MIHAILOPOL, Societatea Română de Radiodifuziune.

Premiul pentru cel mai bun video design:

MIHAI NISTOR pentru video-proiecţiile, filmările și mappingul din spectacolul „Antologia dispariţiei”, după proză feminină contemporană de Ștefania Mihalache, Anca Vieru, Lorina Bălteanu, Ruxandra Burcescu, Lavinica Mitu, Simona Popescu, scenariul, regia, universul sonor, filmările Radu Afrim, scenografia Cosmin Florea, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi.

Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol principal:

CERASELA IOSIFESCU pentru rolul Iocasta din spectacolul „Oedip” de Robert Icke după Sofocle, regia Andrei Șerban, scenografia Carmencita Brojboiu, Teatrul Bulandra Bucureşti.

Premiul pentru cel mai bun actor în rol principal:

TUDOR CUCU DUMITRESCU pentru rolul Hedwig din spectacolul „Hedwig and the angry inch”, text de John Cameron Mitchell, muzica și versurile Stephen Task, regia, coregrafia și costumele Răzvan Mazilu, decorul Adriana Grand, Teatrul „Stela Popescu” Bucureşti.

Premiul pentru cel mai bun critic de teatru (Premiul „George Banu”): OLTIŢA CÎNTEC

Premiul pentru cel mai bun text românesc montat în premieră absolută:

„Lumânările dreptăţii” de CSABA SZÉKELY, regia Aba Sebestyén, decorul Beáta Sós, costumele Rebeka Hatházi, Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania „Tompa Miklós”.

Premiul pentru cel mai bun lighting design:

MICHAEL BISCHOFF pentru lighting designul spectacolului „Woyzeck” de Georg Büchner, regia Hunor Horváth și Edith Buttingsrud Pedersen, scenografia Előd Golicza, costumele Zsofia Gabor, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – Secţia Germană.

Premiul pentru cea mai bună scenografie:

VELICA PANDURU pentru decorul spectacolului „Nelinişte” de Ivan Vîrîpaev, regia Theodor-Cristian Popescu, Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Liviu Rebreanu”.

Premiul pentru cea mai bună muzică originală şi sound design:

TIBOR CÁRI pentru muzica originală din spectacolul „Lumânările dreptăţii” de Csaba Székely, regia Aba Sebestyén, decorul Beáta Sós, costumele Rebeka Hatházi, Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania „Tompa Miklós”.

Premiul pentru cel mai bun spectacol de teatru de animaţie / teatru pentru copii:

„Poveşti invizibile” de Mihaela Michailov, direcția de scenă Selma Dragoș, spațiul și instalația tactilă Gabi Albu, Teatrul pentru Copii şi Tineret GONG Sibiu şi Centrul de Teatru Educaţional Replika Bucureşti.

Premiul pentru cea mai bună regie (Premiul „Lucian Pintilie”):

ANDREI MĂJERI pentru regia spectacolului „Cine l-a ucis pe tata?”, dramatizare de Mihaela Michailov după romanul omonim de Édouard Louis, scenografia Adrian Balcău, Teatrul Metropolis Bucureşti.

Captură foto YouTube

Premiul pentru cel mai bun spectacol:

„Antologia dispariţiei”, după proză feminină contemporană de Ștefania Mihalache, Anca Vieru, Lorina Bălteanu, Ruxandra Burcescu, Lavinica Mitu, Simona Popescu, scenariul, regia, universul sonor, filmările Radu Afrim, scenografia Cosmin Florea, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi.

**

 

 

Juriul Galei care a decis câștigătorii:

Richard Balint (actor), Alexandru Berceanu (regizor de teatru și film)

Doru Mareș (critic de teatru), Viorica Petrovici (scenograf)

Maria Zărnescu (critic de teatru)

 

 

Ne poți asculta și aici: