În 1973, la opt ani după lansarea musicalului “Sunetul Muzicii” – “The Sound of Music (1965), Maria von Trapp s-a alăturat sopranei și actriței Julie Andrews şi au cântat împreună „Edelweiss”, una dintre cele mai iubite melodii din musical. „Edelweiss” a fost, de altfel, colaborarea finală a lui Richard Rodgers cu partenerul de lungă durată Oscar Hammerstein II, care a murit în anul următor. “Cu Andrews pe melodie și von Trapp pe o armonie bogată, alto, vocile lor produc un amestec frumos, spunând împreună povestea familiei și a casei prin muzică”, scrie classicfm.com.

În musicalul care a avut un succes extraordinar pe Broadway şi care se află în fiecare an în programul operelor din ţara noastră, căpitanul Georg von Trapp cântă balada „Edelweiss” împreună cu familia în momentul când îşi ia rămas bun de la iubita sa patrie, pe fondul distrugerii celui de-al Doilea Război Mondial.
Povestea reală a Mariei von Trapp diferă de ceea ce a fost portretizat în “Sunetul muzicii”, atât în musical, cât şi în film, însă prezintă mai multe asemănări.
Născută în 1905 în Austria, Maria Augusta Kutschera a rămas orfană la o vârstă fragedă și a fost crescută de un unchi cu opinii anti-catolice. De mică, tânăra a intrat într-o mănăstire pentru a se pregăti să devină călugăriță și a studiat la abația Nonnberg din Salzburg, unde intenționa să-și depună şi jurămintele.
În 1926, Maria a fost trimisă de călufăriţele de la mănăstire să predea uneia dintre fiicele căpitanului Georg von Trapp, care se recupera de scarlatină. Spre deosebire de portretizarea din film, respectiv musical, Maria nu a ajuns în familia von Trapp ca guvernantă pentru toți copiii, ci doar ca profesoară pentru unul, însă a ajuns să le fie devotată tuturor celor 7 copii, pe care i-a şi cucerit cu personalitatea sa vibrantă şi optimistă.
Georg von Trapp era văduv cu șapte copii şi, deși inițial nu era îndrăgostită de Căpitan, ea a acceptat cererea lui în căsătorie din respect și datorie. Mai târziu, aceasta a spus că a ajuns să-l iubească profund.
După ce von Trapp și-a pierdut cea mai mare parte din avere din cauza situaţiei economice din ţară, Maria a încurajat familia să cânte împreună pentru a se întreține, iar în cele din urmă, au câștigat un concurs de muzică, care a dus la turnee. În 1938, familia a plecat din Austria cu trenul în Italia deoarece căpitanul Georg von Trapp avea cetăţenie italiană, şi nu au fugit peste Alpi în Elveţia, aşa cum se înfăţişează în musical.
Ulterior au plecat în SUA, s-au stabilit în Vermont şi au început să susţină concerte sub numele de Trapp Family Singers. Mai târziu, Maria a scris The Story of the Trapp Family Singers, care a devenit baza pentru The Sound of Music.
În 1947 Georg a murit, însă Maria a continuat să conducă afacerea familiei – Trapp Family Lodge. Aceasta a murit în 1987, la vârsta de 82 de ani.
Adevărata Maria von Trapp a fost o femeie extraordinară care a supraviețuit dificultăților, războiului și strămutărilor, în timp ce își ținea familia unită.
Ilona Farkas