17 filme sunt înscrise în competiție pentru Ursul de Aur

17 filme, semnate de regizori precum Fatih Akin, François Ozon, Isabel Coixet și Zhang Yimou, concurează pentru un Urs de Aur la cea de 69-a ediții a Festivalului de la Berlin.

Organizatorii Berlinalei 2019 au finalizat programele pentru selecția oficială de anul acesta, 17 filme concurând pentru urșii de aur și argint, iar șase lungmetraje fiind prezentate în afara competiției, informează Mediafax.

20 dintre filme, produse sau coproduse de 25 de țări, vor fi prezentate în premieră mondială.

Din cele 17 filme din competiție, șapte sunt regizate de femei.

Actrița franceză Juliette Binoche este președintele juriului competiției oficiale de anul acesta. Ceilalți membri ai juriului urmează să fie anunțați.

Anul trecut, premiul Ursul de Aur i-a revenit lungmetrajului „Nu mă atinge-mă/ Touch me not”, al regizoarei Adina Pintilie, care a primit și trofeul pentru cel mai bun film de debut.

Cea de-a 69-a ediție a Festivalului de film de la Berlin va avea loc în perioada 7 – 17 februarie.

Iată filmele din selecția oficială a Festivalului de la Berlin 2019:
„Yi miao zhong (One Second)”, de Zhang Yimou (China)
„Der Boden unter den Füßen/ The Ground beneath My Feet”, de Marie Kreutzer (Austria)
„Di jiu tian chang/ So Long, My Son”, de Wang Xiaoshuai (China)
„Elisa y Marcela/ Elisa & Marcela”, de Isabel Coixet (Spania)
„Der Goldene Handschuh/ The Golden Glove”, de Fatih Akin (Germania/ Franța)
„Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija/ God Exists, Her Name is Petrunya”, de Teona Strugar Mitevska (Macedonia/ Belgia/ Slovenia/ Croația/ Franța)
„Grâce à Dieu/ By the Grace of God”, de François Ozon (Franța)
„Ich war zuhause, aber/ I Was at Home, But”, de Angela Schanelec (Germania/ Serbia)
„The Kindness of Strangers”, de Lone Scherfig (Danemarca/ Canada/ Suedia/ Germania/ Franța) – filmul de deschidere
„Kız Kardeşler/ A Tale of Three Sisters”, de Emin Alper (Turcia/ Germania/ Olanda/ Grecia)
„Mr. Jones”, de Agnieszka Holland (Polonia/ Marea Britanie/ Ucraina)
„Öndög”, de Wang Quan’an (Mongolia)
„La paranza dei bambini/ Piranhas”, de Claudio Giovannesi (Italia)
„Répertoire des villes disparues/ Ghost Town Anthology”, de Denis Côté (Canada)
„Synonymes/ Synonyms”, de Nadav Lapid (Franța/ Israel/ Germania)
„Systemsprenger/ System Crasher”, de Nora Fingscheidt (Germania)
„Ut og stjæle hester/ Out Stealing Horses”, de Hans Petter Moland (Norvegia/ Suedia/ Danemarca)
„Varda par Agnès/ Varda by Agnès”, de Agnès Varda (Franța) – documentar, în afara competiției
„Vice”, de Adam McKay (SUA) – în afara competiției
„L’adieu à la nuit/ Farewell to the Night”, de André Téchiné (Franța/ Germania) – în afara competiției
„Amazing Grace”, de Alan Elliott (SUA) – documentar, în afara competiției
„Marighella”, de Wagner Moura (Brazilia) – în afara competiției
„The Operative”, de Yuval Adler (Germania/ Israel/ Franța/ SUA) – în afara competiției.

Sursa foto: Facebook/Berlin International Film Festival