Wayne Rooney s-a retras de la națională, în amicalul Anglia – SUA, scor 3-0

La 15 ani de când a îmbrăcat prima dată tricoul englezilor, golgheterul all-time al Angliei a ales să se retragă. Wayne Rooney a jucat meciul cu numărul 120 în echipa Angliei în partida de pregătire contra selecționatei Americii.

Pe stadionul Wembley din Londra, englezii s-au impus cu 3-0, iar Lingard, Alexander-Arnold și Wilson au fost marcatorii amicalului, informează Mediafax.

Decarul Angliei a intrat pe teren în minutul 58, când l-a înlocuit pe Lingard. La finalul partidei, Wayne Rooney și-a anunțat retragerea: „Timpul meu a trecut. Pot să mă odihnesc acum”.

Wayne Rooney a debutat la prima reprezentativă, la vârsta de 17 ani, tot într-un meci amical, în 12 februarie 2003, când a intrat la pauză în partida de pregătire cu Australia.

Anglia va juca pe 18 noiembrie, de la ora 16:00, pe stadionul Wembley în Liga Națiunilor cu vicecampioana mondială, Croația.

Sursa foto: Facebook/Wayne Rooney