Primul tur al alegerilor prezidenţiale a fost contestat la Curtea Constituţională de către doi candidaţi: Cristian Terheş (Partidul Naţional Conservator Român) şi Sebastian Constantin Popescu (Partidul Noua Românie). Potrivit site-ului CCR, aceştia au depus fiecare câte o solicitare având ca obiect “anulare alegeri prezidenţiale în cadrul primului tur de scrutin din data de 24 noiembrie 2024”. Cererile au fost înregistrate miercuri şi au fost trimise spre repartizare, iar până vineri trebuie să fie data o soluţie din partea CCR.

Potrivit Legii 47/1992 privind organizarea și funcționarea Curții Constituționale, CCR „anulează alegerile în cazul în care votarea şi stabilirea rezultatelor au avut loc prin fraudă de natură să modifice atribuirea mandatului sau, după caz, ordinea candidaţilor care pot participa la al doilea tur de scrutin”. „În această situaţie Curtea va dispune repetarea turului de scrutin în a doua duminică de la data anulării alegerilor”, mai spune legea.
În prezent europarlamentar, Cristian Terheş a candidat din partea Partidului Naţional Conservator Român şi a obţinut 95.782 voturi în primul tur al alegerilor prezidenţiale, reprezentând 1,04% din numărul total de voturi valabil exprimate. Sebastian Constantin Popescu a candidat din partea Partidului Noua Românie şi a fost votat de 14.683 de oameni, reprezentând 0,16% din totalul voturilor.
După soluţionarea cererilor de anulare a alegerilor, CCR validează rezultatul din primul tur, iar pe 29 noiembrie va începe campania electorală pentru al doilea tur de scrutin, care se va desfăşura pe 8 decembrie.
Biroul Electoral Central a prezentat, marți, rezultatul final al primului tur al alegerilor prezidențiale, iar candidaţii care se vor duela în turul al doilea sunt Călin Georgescu, care a obținut 2.120.401 voturi valabil exprimate, reprezentând 22.94%, şi Elena – Valerica Lasconi, care a obținut 1.772.500 voturi valabil exprimate, reprezentând 19.18% din totalul voturilor valabil exprimate.
Ilona Farkas


