Cântăreața americană Lady Gaga urmează să lanseze o nouă piesă, ”Dead Dance’‘, inclusă pe coloana sonoră a celui de-al doilea sezon al serialului ‘‘Wednesday”, producția Netflix care a avut astăzi premiera, primele patru episoade fiind disponibile.

Lady Gaga se află în prezent în turneul mondial ”The Mayhem Ball” pentru promovarea celui de-al șaptelea album de studio al său, ”Mayhem”, însă cântăreaţa va lansa o piesă însoţită de videoclip, al cărui nume a fost dezvăluit de Variety: “Dead Dance”.
Mai mult, publicaţia americană susţine că piesa va apărea în viitorul sezon 2 al serialului Netflix „Wednesday”, regizat de Tim Burton.
“Se așteaptă ca melodia și videoclipul să fie lansate luna viitoare, pentru a coincide cu apariția ei în serial în rolul lui Rosaline Rotwood, o „legendară profesoară din Nevermore care se intersectează cu Wednesday”, scrie aceeaşi sursă citată.
Piesa ar fi fost înregistrată de aceeași echipă care a realizat albumul „Mayhem”, în principal co-scenariștii și co-producătorii Andrew Watt și Cirkut.
La premiera sezonului 2 al serialului „Wednesday” de la Londra, de săptămâna trecută, regizorul Burton a spus că implicarea artistei în serial a fost „inspirațională”.
„Este o artistă atât de talentată, așa că pentru mine, a lucra cu o artistă este o sursă de inspirație”, a declarat Burton, regizor și producător executiv al filmului „Wednesday”, care a continuat: “Am simțit la fel și pentru Joanna și Steve, cu care am mai lucrat. Acești oameni vin pe platourile de filmare, vezi cum întreaga echipă luminează. Este un lucru minunat de văzut”.
Distribuţia include nume mari ale cinematografiei precum Catherine Zeta-Jones, Jenna Ortega și Steve Buscemi în rolul noului director al trupei Nevermore, Barry Dort, și Joanna Lumley în rolul bunicii lui Wednesday.


