Puncte de prim ajutor în Cluj

Prefectul judeţului Cluj, Maria Forna, a reactivat protocolul dintre Direcţia de Sănătate Publică Cluj şi Colegiul Farmaciştilor din România – Filiala Cluj, prin care, pe timpul caniculei, farmaciile trebuie să asigure puncte de prim ajutor la nivelul întregului judeţ. În total este vorba despre 351 de farmacii distribuite în 65 de localităţi din judeţul Cluj.

Foto: pexels.com

În contextul caniculei şi a codului galben anunţat la nivelul judeţului Cluj, farmaciile trebuie să asigure puncte de prim ajutor, astfel: să distribuie apă potabilă, să acorde asistenţă medicală de urgenţă în limitele competenţelor; să coopereze cu alte instituţii care au servicii de asistenţă medicală prespitalicească şi apelarea acestora în caz de nevoie, după cum se arată într-o informare a Instituţiei Prefectului Cluj.
Potrivit sursei citate, este vorba despre 351 de farmacii distribuite în 65 de localităţi din judeţul Cluj. Instituţia Prefectului Cluj reiterează şi o serie de măsuri pe care trebuie să le ia cetăţenii în timpul caniculei.

  • Deplasările sunt recomandate în primele ore ale dimineţii sau seara, pe cât posibil prin zone umbrite, alternând deplasarea cu repausul, în spaţii dotate cu aer condiţionat (magazine, spaţii publice);
  • Evitaţi aglomeraţiile, expunerea la soare, efortul fizic intens între orele 11.00-18.00;
  • Purtaţi haine lejere, subţiri, deschise la culoare, pălării şi ochelari de soare;
  • Consumaţi 1,5-2 litri de lichide pe zi, nu prea reci, apă, sucuri naturale din fructe şi ceaiuri călduţe (soc. muşeţel, urzici);
  • Mâncaţi fructe şi legume (pepene, prune, roşii) sau iaurt (echivalentul unui pahar cu apă);
  • Mâncaţi echilibrat şi variat insistând pe produsele cu valoare calorică mică;
  • Evitaţi băuturile ce conţin cofeină (cafea, ceai negru sau verde, cola), zahăr (sucurile carbogazoase) în cantitate mare;
  • Evitaţi alimentele cu un conţinut sporit de grăsimi, în special de origine animală;
  • NU consumaţi alcool – vă deshidratează şi vă transformă într-o potenţială victimă a caniculei;
  • Menţineţi legătura cu persoanele în vârstă (rude, vecini, persoane cu dizabilităţi), interesând-vă de starea de sănătate a acestora şi oferiţi-le asistenţă ori de câte ori au nevoie;
  • NU lăsaţi copiii/animalele de companie singuri/singure în autoturisme;
  • Cereţi sfatul medicului de familie la cel mai mic semn de suferinţă, manifestat de dumneavoastră sau copilul dumneavoastră!

 

Ne poți asculta și aici: