Producția autohtonă, încurajată prin programele de ajutorare a sectorului economic
Guvernul pregătește programe pentru a ajuta sectorul economic, afectat de pandemia de coronavirus, să își revină cât mai repede.
Guvernul pregătește programe pentru a ajuta sectorul economic, afectat de pandemia de coronavirus, să își revină cât mai repede.
Numărul pacienților infectați cu Covid-19 vindecați și externați din spitalele clujene a depășit, în premieră, numărul celor internați în prezent. Astfel, de la debutul pandemiei 263 de pacienți tratați la Cluj au fost declarați vindecați.
15.778 de cazuri de Covid-19 au fost înregistrate până acum în România. În ultimele 24 de ore au fost diagnosticate cu această boală 190 de prsoane.
10 ventilatoare au ajuns la Spitalul de Boli Infecțioase din Cluj-Napoca și vor fi utilizate în lupta Covid-19. În spitalele din Cluj-Napoca urmează să ajungă mai multe aparate de acest fel, atât prin achiziții proprii, cât și prin campanii de donații organizate de mai multe asociații și grupuri de inițiativă.
După data de 15 mai măsurile vor fi relaxate treptat, la intervale de câte două săptămâni, iar deciziile vor fi luate în funcție evoluția numărului de cazuri de Covid-19.
Autoritățile au anunțat o serie de propuneri pentru reluarea activității în cabinetele stomatologice după 15 mai, acestea fiind acum în dezbatere. Măsurile vizează protecția atât a pacienților, cât și a medicilor.
Raportarea făcută sămbătă de autorități arată că 46% dintre cele 15.131 de cazuri reprezintă vindecări. Mai exact, 6.912 persoane au fost declarate vindecate și externate de la începutul pandemiei până în prezent. În carantină se află încă 14.323 de persoane, iar în izolare la domiciliu 20.462. La terapie intensivă erau sâmbată 245 de pacienți. Potrivit […]
În România au fost confirmate 14.811 infecții cu virusul SARS-CoV-2. Numărul bolnavilor a crescut cu 312 în ultimele 24 de ore.
Odată cu redeschiderea cabinetelor stomatologice din 15 mai, dentiștii vor trebui să respecte numeroase recomandări pentru protecția lor și a pacienților. Asta ar putea duce la dublarea au chiar triplarea costurilor unor tratamente.
Un număr de 6.144 de români din cei 14.499 de diagnosticați cu Covid-19 s-au vindecat la noi în țară de la începutul pandemiei.