Președintele României a anunțat că starea de urgență va fi prelungită cu încă o lună
Președintele Klaus Iohannis a anunțat că va emite un decret prin care starea de urgență va fi prelungită cu încă o lună.
Președintele Klaus Iohannis a anunțat că va emite un decret prin care starea de urgență va fi prelungită cu încă o lună.
Clinica Medicală 1 este următorul spital din Cluj care va prelua pacienți diagnosticați cu Covid-19 sau persoane suspecte de infectare. Aici sunt amenajate aproximativ 100 de paturi pentru tratarea cazurilor de infectare cu noul virus.
Luni, 6 aprilie, la trei săptămâni de la instituirea stării de urgență, în România sunt 4.057 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. Din nefericire, s-au înregistrat 157 de decese.
Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca oferă consiliere psihologică personalului medical.
Numărul total al celor diagnosticați cu Covid-19 până astăzi, este de 3.613. Din nefericire s-au înregistrat și 141 de decese.
Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a anunțat că algoritmul de testare pentru populaţie rămâne acelaşi în faza epidemică în care se află România.
UPDATE Aproape 100 pacienți diagnosticați cu Covid-19 sunt internați în prezent la Cluj-Napoca. Vineri au fost externate încă 5 persoane.
Spitalul de Pneomoftiziologie a intrat „din plin” în lupa împotriva coronavirusului și se alătură Spitalului de Boli Infecțioase din Cluj, care a început tratamentul pacienților cu Covid-19 de mai bine de o lună.
Până la data de 2 aprilie, 267 de pacienți s-au vindecat în România. Din păcate, numărul deceselor a ajuns la 94.
Laboratorul de Testări Genetice – Imogen, din cadrul Spitalului de Urgență Cluj, a început de astăzi să prelucreze primele probe pentru testarea Covid-19.