Stația mobilă de ATI, alocată inițial Clujului, a fost redirecțioantă în altă parte
Clujul nu mai are nevoie pentru moment de stația mobilă cu paturi ATI pentru pacienții cu Covid-19 aflați în stare critică.
Clujul nu mai are nevoie pentru moment de stația mobilă cu paturi ATI pentru pacienții cu Covid-19 aflați în stare critică.
Toți cetățenii care sosesc de marți, 11 august, ora 00:00 în România din Spania vor fi obligați să intre în autoizolare la domiciliu – respectiv în carantină, timp de 14 zile – în cazul celor cu simptome de Covid-19.
Programare din timp și completarea corectă, încă de acasă, a formularului cu datele personale, sunt câteva dintre principalele recomandări ale specialiștilor pentru ca testarea contra-cost să se poată desfășura mai rapid.
Purtarea măștii în anumite spații deschise, precum piețe, târguri și evenimente publice va deveni obligatorie de la sfârșitul săptămânii și la Cluj. Șeful DSP Cluj, Mihai Moisescu explică la EBS Radio de ce purtatul măștii și respectarea celorlalte măsuri de protecție sunt esențiale.
Potrivit datelor anunțate de autoritățile naționale, numărul cazurilor de COVID-19 înregistrate de la începutul pandemiei până acum a ajuns la 54.009, iar cel al deceselor la 2.432.
Încă 11 locuri de terapie intensivă sunt disponibile de astăzi, la Cluj-Napoca, pentru pacienții cu coronavirus. Acestea au fost create în cadrul Spitalului de Boli Infecțioase.
Bilanțul infectărilor cu virusul SARS-CoV-2 a ajuns în România la 42.394. În ultimele 24 de ore, numărul persoanelor diagnosticate cu Covid-19 a fost de 1.119. Până vineri, pe teritoriul României au fost confirmate 42.394 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. Dintre acestea, 25.349 au fost declarate vindecate și 2.918 au fost la […]
Un nou record negativ pentru România. 1.112 persoane au fost diagnosticate cu Covid-19 în 24 de ore. La Cluj, au fost depistate pozitiv 16 persoane.
8 angajați ai Primăriei Cluj-Napoca au fost diagnosticați cu Covid-19 până astăzi. Mai mulți funcționari se află în izolare la domiciliu.
România a ajuns miercuri la peste 40.000 de cazuri de Covid-19 depistate și raportate de la debutul pandemiei. De asemenea, au fost raportate 2.101 decese la pacienți infectați cu noul virus, 27 doar în ultimele 24 de ore.