Un birou al Serviciului de Pașapoarte s-a deschis la Câmpia Turzii
De astăzi, locuitorii din Câmpia Turzii care au nevoie de pașaport și-l vor putea face în orașul lor.
De astăzi, locuitorii din Câmpia Turzii care au nevoie de pașaport și-l vor putea face în orașul lor.
Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, a amenințat cu rezilierea contractului antreprenorul care execută lucrările pe lotul Chețani – Câmpia Turzii al Autostrăzii Transilvania și s-a declarat nemulțumit de mobilizarea din teren.
Consiliul Județean Cluj are prevăzută în bugetul pe 2019 suma de aproape 5 milioane de euro pentru investiția în parcul industrial Tetarom V, care se va întinde pe 150 de hectare în comuna Luna, lângă Câmpia Turzii.
Reprezentanții Asociației Pro Infrastructură, care monitorizează șantierele din întreagă țară, susțin că șansele ca tronsonul Câmpia Turzii-Chețani al Autostrăzii Transilvania să fie deschis în acest an sunt zero.
Au reînceput lucrările pe șantierul Autostrăzii Transilvania, pe porțiunea care leagă județele Cluj și Mureș. Este vorba de tronsonul de aproape 16 kilometri dintre Câmpia Turzii și Chețani.
Câmpia Turzii va avea străzi și trotuare modernizate, piste de biciclete și autobuze noi, toate realizate în cadrul unui proiect în valoare de peste 9 milioane de euro, cel mai mare demarat de autoritățile locale.
Moș Crăciun a ajuns astăzi la Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu”, de la Câmpia Turzii. Moșul a aterizat cu un MIG 21 Lancer și a fost așteptat cu sufletul la gură de circa o sută de copii.
Ministrul demisionar al Transporturilor, Lucian Șova, verifică astăzi stadiul lucrărilor de pe autostrada Câmpia Turzii – Ogra – Târgu Mureș și anunță că două sectoare vor fi date în folosință până la sfârșitul acestui an.
Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, a semnat astăzi contractul care prevede închiderea și ecologizarea depozitului neconform de deșeuri de la Câmpia Turzii. Lucrările vor costa 6,1 milioane de lei, fără TVA.
Primarul municipiului Câmpia Turzii a solicitat autorităților din Cluj-Napoca, Oradea, Arad și Timișoara admiterea în Patrulaterul Vestului, o structură creată de cele patru mari orașe în vederea atragerii fondurilor europene.